Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Beslenmeliyim?

Tüp bebek tedavisinde, çiftlerin daha iyi bir sonuç alabilmesi ve yüksek başarı oranına ulaşabilmesi adına beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Tedavi boyunca kişilerin yemesi gereken besinler olduğu gibi kişiye özel olarak beslenme programının oluşturulması önemlidir. Bu sayede vücudun eksiklikleri giderilerek tedavinin beslenme ile desteklenmesi gerçekleşir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılacak Özel Diyet

Beslenme noktasında en çok merak edilen detay tüp bebek besinleri için nelerin öne çıktığıdır. Özellikle tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ile birlikte uygun bir beslenme programının yürütülmesi gerekir. Bu nedenle de doktorlar, tedavinin bir parçası olarak özel beslenme programları da sunar. Bu programlarda tüketilmesi gereken en önemli vitaminler ve minerallerin alınması hedeflenir.

Programda yer alan besinler sayesinde anne adayının vitamin E, vitamin A, vitamin C, vitamin D, kalsiyum, demir, çinko, folik asit, esansiyel yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Vücuda alınması gereken besinlerin yanı sıra bazı yasaklara da uyulması gerekir.  Uygun bir beslenme programının yanı sıra kişilerin çay ve kahveyi çok fazla tüketmemesi, alkol ve sigaradan uzak durması gerekir. Tuz tüketiminin azaltılması, balık, kırmızı et ve beyaz et tüketimine de ağırlık verilmesi bu hassas dönemlerde önemlidir.  Taze mevsim yeşilliklerinin yenilmesi de arttırılmalıdır. Fakat bu dönemde yiyeceklerin çok iyi bir şekilde yıkanması da gerekir. Böylece riskler azaltılacağı gibi sağlıklı bir beslenme süreci de yaşanabilir.