Tüp Bebek Tedavisi İçin Yaşanan Son Gelişmeler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde teknolojik ve tıbbi gelişmelerle beraber sürekli bir başarı oranlarının arttığı bir yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi için yaşanan son gelişmeler sayesinde gebelik oranları da yükselmektedir. Bireylerin kısırlık sorunları ve tüp bebek için de gelişmeler sayesinde çözülebilmekte ve gebelik şansını arttırmaktadır.

Yardımcı Üreme Teknolojisi (YÜT) yumurta ve spermlerin işlendiği her doğurganlığın tedavisinin ifade şeklidir. Tüp bebek tedavisinde; infertil bireylerin hamileliğe başlamasında yardımcı olmak için, birlikte çalışmış olacakları hekim, psikolog, embriyolog, labaratuar teknisyeni, hemşire ve müttefik sağlık uzmanlarını içerir. In vitro fertizilasyon (IVF), yani tüp bebek tedavisi yaygın ve yardımcı üreme yöntemlerinden birisidir.

IVF, bir kadın bireyden birden fazla olgun yumurta teşvik etmek ve almak demektir. Bir erkeğin bir sperm ile gübrelemek ve döllenmeden üç ila beş gün sonra embriyoları uterusa yerleştirmektir.

Tüp Bebek Tedavisinde Son Gelişmeler

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI)

Tek bir sağlıklı sperm doğrudan olgun bir yumurtaya enjekte edilmektedir. ICSI, sperme kalitesi veya miktarı zayıf olduğunda veya önceki IVF döngüleri sırasında döllenme girişimleri başarısız olduğunda sıklıkla kullanılır.

Destekli Tarama

Yapılmış olan bu teknik, embriyonun dış örtüsünü açarak (kuluçka) embriyonun rahim tabakasına implantasyonuna yardımcı olur.

 Bir tüp bebek tedavisinde yardımcı kuluçka için en sık kullanılan endikasyonlar şunlardır:

  • Yaş faktörü – kadın ortak 37 yaşından büyük
  • Yumurta miktarı ve kalite faktörü – kadının günde 3 folikül stimüle edici hormonu (FSH) düzeyi yükselmiş veya düşük AMH düzeyi veya düşük antral folikül sayısı olan olgular
  • Embriyo kalite faktörü – kalitesiz embriyoların bulunduğu durumlarda (aşırı parçalanma veya yavaş bölünme oranları)
  • Zona faktörü – kalın bir dış kabuğa sahip embriyolarla (zona pellucida) olgular
  • Önceki IVF başarısızlığı – önceki bir veya daha fazla başarısız IVF döngüsüne sahip olan olgular

Destekli taramalı in vitro fertilizasyon prosedürleri için gebelik oranları, yayınlanan çalışmalarda kuluçka yapılmadan IVF’den daha yüksek olarak gösterilmiştir.

 

Daha Kaliteli Sperm Tespit Etme Yöntemleri Nelerdir?

Düzgün ve sağlıklı spermler yüzmediğinden dolayı “düşük hareketlilik” sorunları ile kısırlığın başlıca nedenlerinden sadece birisidir. Yavaş yüzen spermlere Alman bilim adamları süper bir yöntem geliştirdi: SPERMBOT.

Araştırmacılara göre mikromotorlar ile yapılmış olan önceki çalışmalar. Bir spermin kuyruğuna uyacak kadar büyük veya küçük metal motorlu helezonlar inşa ettiler. Araştırmacılar, dönen bir manyetik alanı neşe çubuğu olarak kullanarak mikromotor helezonları bir sperm hücresi etrafında kaydırmaya, spermleri bir yumurtaya yönlendirmeye, ardından da potansiyel dölleme için spermleri serbest bırakmaya yönlendiriyor. Esasen, spermbot bir güç motoru işlevi görür.