Tüp Bebek Tedavisinde Tüplerin Açık yada Kapalı Olmasının Önemi

Tüp bebek tedavisinin başarı faktörlerini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi : Tüplerin açık yada kapalı olmasının önemi

Tüp Bebek Tedavisinde Tüplerin Açık yada Kapalı Olmasının Önemi

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin tercih ettiği en yaygın yardımcı gebelik yöntemi tüp bebek tedavisidir. Kısırlık problemi ile boğuşan çiftlere adeta bir umut olan bu yöntemle asıl sorunun tespiti ve anne ya da baba adayındaki sorunun tespit ve çözümü için çeşitli testler gerçekleştirilir. Tüp bebek tedavisi ile gebeliğin gerçekleşmesine engel olan sorunun çözülmesi ve sağlıklı bir gebelik gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. Bazı faktörler tüp bebek tedavisi için başarı oranını doğrudan etkilerler. Bu faktörlerden bir tanesi de anne rahmindeki tüplerin durumunun nasıl olduğudur.

Tüp bebek tedavisi ile uygulanan yöntemde anne adayından alınan yumurtalık hücreleri ile baba adayından alınan sperm hücreleri laboratuar ortamında suni döllenme ile ortaya çıkan embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilir ve bu yolla gebeliğin başlanması amaçlanır. Anne adayının rahminde bulunan tüplerin durumu da tüp bebek tedavisinin başarısında büyük öneme sahiptir. Anne adayında bulunan tüpler , yumurtalıklar ile rahim içi arasında yer alırlar. Yumurtalıkların ürettiği yumurtalar ile baba adayındaki spermler söz konusu tüplerin içinde buluşurlar ve bu noktada beslenirler. Ardından rahme tutunurlar. Bu bağlamda tüplerin açık olması sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşebilmesi için büyük önem taşır.

Anne adaylarında tüpler bazen kapalı olabilir. Tüpler doğuştan gelen nedenlerden dolayı , enfeksiyon , tüplerdeki kanalların birbirine yapışması , iyi ve kötü huylu tümörler , genetik bozukluklar sebebi ile kapalı olabilmektedir. Yumurta ve sperm hücrelerinin buluşma noktası olan bu noktanın kapalı olması gebeliğin başlıca gerçekleşmeme sebeplerinden bir tanesidir.

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adaylarından alınan hücreler laboratuar ortamında birleştirilse de tüplerin açık ya da kapalı olması durumu gebeliğin sağlıklı gelişimini etkilediğinden dolayı üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu noktada tüpler eğer rahim ucuna yakın bir noktada kapalı ise gebeliğe herhangi bir sıkıntısı bulunmamakta . Ancak yumurtalıkların bulunduğu noktada bir tıkanma , yapışma veya kapanma durumu mevcutsa , bu durum sebebiyle sıvı birikimi oluşacağından dolayı embriyo zarar görmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi de başarısız olmaktadır.