Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Çatlatma İğnesi

Çocuk sahibi olmak için başvurulan yöntem olan Tüp bebek tedavisinde, her aşamanın ayrı ayrı önemi vardır. Tüp bebek tedavisinde Yumurta Çatlatma İğnesi de bunlardan biridir.

Yumurtaların uyarılması aşamasıyla başlayan Tüp bebek tedavisi,  toplam sekiz aşamadan oluşur. İlk aşamanın amacı, anne adayından birden fazla yumurta elde etmektir. Adetin ikinci gününde başlayan bu aşama, ortalama 11 gün içerisinde tamamlanır. Bu süreçte anne adayının pek çok kez ultrason ile kontrol altına alınması gerekmektedir. Uyarılan yumurtalar, istenile olgunluğa eriştikleri zaman, çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğne yapıldıktan sonra yumurtanın gelişme süresi yaklaşık 34 le 36 saat arasında değişir. Bu süreçte doğru zamanlama son derece önemlidir. Bunun sebebi, yumurtaların toplanma saatinin hayati önem taşımasıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Çatlatma İğnesi İle Doğru Zamanlama

Tüp bebek tedavisindeki en büyük sorunlardan biri, yumurtaların olgunluğa erken ulaştığı zaman yumurta toplama işleminin başarısız olmasıdır. Bunun sebebi, LH hormonun erken salgılanmasıdır. Çünkü erken olgunlaşan yumurtalar, henüz olgunlaşmamış yumurtalar büyük hasar vermekteydi. Bu yüzden hastalar, tedavi merkezinde kalarak 3 saatte bir kontrol edilmek zorundaydı. Fakat günümüz şartlarında uygulanmaya başlanan yumurta çatlatma iğnesi sayesinde, bu durumla karşılaşılmıyor. Yumurta çatlatma iğnesinin en önemli işlevi, önceden tespit edilemeyen yumurtaların ne zaman tamamlanacağını bildirmesidir. Bu sayede yumurta toplama işlemi rahatlıkla gerçekleşir. Bu işlem, tüp bebek tedavilerinde başarı oranın ileri düzeyde arttırmıştır.

Yumurtlama Belirtileri Olmadığında Toplama Yumurta İşlemi Yapılabilir mi?

Bu yumurtlama belirtisi olmaması, sık rastlanan bir durum değildir. Hatta yok denecek kadar azdır. Ancak folukülün boş olma sendromu söz konusu olabilmektedir. Bu durumla karşılaşılması az olduğundan. Asıl önem verilmesi gereken nokta, çatlatma iğnesinin doğru zamanda yapılması, ve uzman doktorun söylediklerine harfiyen uyulmalıdır.

konyatupbebek

1 Comment

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Hamilelik - Konya Tüp Bebek

[…] Tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığı hamilelik belirtileriyle ortaya çıkar. Anne adayına yapılacak test, Tüp bebek tedavisinden 12 gün sonra yapılmalıdır. Anne adayının adetinin gelmemesi veya gecikmesinin bu noktada pek bir ehemmiyeti yoktur. Tedavi uygulanırken, adetin gecikme olasılığı düşünülür. Kadının hamile olup olmadığı, ancak test sonucu ile kesinleşir. Ancak gebelik testi pozitif çıktıktan sonra, hamilelik değerleri 1 veya 2 gün azalabilir. Bu durum biyokimyasal hamilelik olarak adlandırılır. […]

Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir