Tüp bebek tedavisinde yumurta geliştirilmesi ve takibi

Tüp bebek tedavisinde yumurta geliştirilmesi ve takibi

Normal bireyde her ay 1 veya 2 yumurta oluşmaktadır. Tüp bebek tedavisinde ise yumurta geliştirici ilaçlar ile bunu arttırmak hedeflenir.

Bir kadında düzenli olarak her ay oluşan 1 veya 2 yumurta, tüp bebek tedavisine başlandığında değişiklik gösterir. Sağlıklı sonuçlar alınabilmesi ve embriyonun oluşabilmesi için yumurta sayısını arttırmak ve geliştirmek hedef alınır. Bu bağlamda kadının adetinin 21. gününden itibaren yumurtalıkları baskılayıcı ilaç tedavisine başlanır. 2 hafta süren bu tedavide öncelikli olarak bireyin yumurta üretmemesi sağlanır ki, yumurta geliştirici ilaçlardan sonra daha fazla yumurta üretsin.

Kullanılan ilaçlar ve takibi

Tedaviye başlanmadan önce anne adayının yaşına, yumurtalık rezervine ve kan hormon değerlerine bakılarak uygun tedavi öngörülür. Yumurtaların sayısını ve gelişimini arttırmak için hormon preparatları kullanılır. Tedavi sürecindeki ilaçlar kadının göbeğinin etrafına, koldan deri altına enjektörle ve burun spreyi şeklinde kullanılanları mevcuttur. Birey ilaçları doktorun öngörüsünde evde kendi de kullanabilmektedir. Yumurta geliştirici ilaçlar ise adetin 3. günü başlanır. Yumurta geliştirici ilaçların kullanımında yumurta baskılayıcı ilaçların tedavisine de devam edilmektedir. 12-13 gün süren tedavi sürecin de ortalama 2 günde bir doktora kontrole giderek birey kontrolden geçmektedir.

Tedavi sonunda istenilen sonuca ulaşıldığında ve kandaki hormon değerleri de normal ise HCG adı verilen yumurta çatlama iğnesi uygulanır. HCG, yumurtaları olgunlaştırmak amacıyla yapılır. Bu işlemde yumurta kesecikleri delinir ve yumurtalar vakumlanarak alınır.