Tüp Bebek Tedavisinden Önce Çiftler Nelere Dikkat Etmeli

Yardımcı üreme tekniklerinden biri olan tüp bebek tedavi yöntemine karar veren çiftler, tedavi öncesi bazı konularda dikkat etmeli ve özellikle merkez seçimlerinde oldukça titiz davranmalıdırlar.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Çiftler Nelere Dikkat Etmeli

12 ay boyunca korunma yöntemi kullanmayıp çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisine başvurabilir. Fakat bazı durumlarda örneğin çiftlerin birinde daha önce geçirdiği rahatsızlık veya cinsel organıyla ilgili bir sorunu varsa 12 ay boyunca beklenmeye gerek yoktur. Bu gibi durumlarda geç kalmadan doktora başvurulmalıdır.

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftler, tedavi öncesinde bir takım unsurlara dikkat etmeleri gerekir. Bunlardan en önemlisi tedavi görecekleri merkezdir. Bireyler bu konuda oldukça bilinçli ve titiz davranmaları gerekir. Bu seçim sürecinde en sık yapılan hatalardan biri, merkezin yalnızca başarı oranına bakmaktır. Bazı merkezler kolay hastaları kabul eder ve böylece başarı oranlarını arttırırlar. Bu da çiftlerin yanılmasına neden olur. Bunun dışında tüp bebek merkezinin çalışma ortamları, tedavi için kullandıkları malzemeler, çalışanların uzmanlık dereceleri gibi bir çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

Anne ve baba adaylarının tedavi öncesi yapması ve yapmaması gerekenler

Tüp bebek tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler daha çok anne adayını ilgilendirir. Çünkü onun özen göstermesi konu daha fazladır.

Çiftler spora gidiyorlarsa eğer tedaviye başlamadan 3 ay öncesi bırakılmalıdır. Özellikle anne adayı karın egzersizlerinden kaçınmalıdır.

Anne adayı 35 yaşında ya da üzerindeyse vakit kaybetmeden tedaviye başvurmalıdır. Normal şartla çocuk sahibi olmak için 12 ay beklemesine gerek yoktur.

Sigara ve alkol tedaviden 3 ay önce bırakılmalı. Özellikle kadın dumanına bile maruz kalmamalı.

Çiftler daha önce vücutlarında özellikle cinsel organlarında ve üreme organlarında enfeksiyon, iltihaplanma varsa doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda doktorun bilgisi dışında ilaç kullanılmamalıdır.