Tüp Bebek Tedavisinden Önce Neler Yapılmalı?

Normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftlere umut ışığı olan tüp bebek tedavisi günümüzde epeyce ilerlemiş durumda.  Fakat tedaviden başarılı sonuçlar almak için merkezin çalışmaları kadar, çiftlerinde tedavi öncesi bir takım yapması gerekenler vardır.Peki tüp bebek tedavisinden önce neler yapılmalı?

Tüp bebek, normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri, özel laboratuvar ortamında döllenmeye bırakılır. Daha sonra oluşan embriyolar arasında en kaliteli ve sağlıklı olanı seçilerek anne rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisine karar veren aileler ilk olarak yapması gerekenler arasında merkez seçimine dikkat etmesi ve geniş çaplı bir araştırma yapması gerekir. Tüp bebek merkezi seçiminde çiftler kliniğin başarı oranına dikkat etmeleri gerekir. Fakat bazı merkezler kolay hastaları kabul ederek, anne adayının yaşı ileri olan hastalar gibi tedavisi zor olanları kabul etmeyerek başarı oranlarını yüksek tutarlar. Bu sebeple sadece başarı oranlarına bakarak karar vermemeleri gerekir.

Tedavi öncesi genel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

Tüp bebek tedavisi hakkında donanımlı bilgi sahibi olmaları gerekir.

Seçilen tüp bebek merkezi hakkında çok iyi araştırma yapmaları gerekir ve eve canlı çocuk götürme oranı göz önünde bulundurulmalı.

Anne ve baba adayı tedaviden son 3 ay önce sıcak ortamlardan uzak durmalıdırlar.

Yine aynı şekilde her iki bireyde spor yapıyorsa 3 ay önce bırakmalı ya da hafif hareketler yapılmalı. Özellikle anne adayı karın egzersizlerinden uzak durmalı.

Kadın ve erkek kullanılıyorlarsa sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

Anne adayı aşırı baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalıdır.