Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisinde çiftler sıkıntılı bir döneme girer. Özellikle embriyo transferi sonrasında bireylerin birçok konuda merak ettikleri sorular vardır. Tabi en önemlisi ise nelere dikkat etmeleridir.Peki “Tüp Bebek Tedavisinden Transfer Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?” Aşağıdaki yazımızda bu soruların cevaplarını ele alacağız.

Tüp bebek yöntemi, normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir alternatiftir. Çiftler yaklaşık bir yıl korunmadan cinsel ilişki sonrasında olumlu sonuç alamazlarsa tüp bebek yöntemine başvururlar.

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Çiftleri fazlasıyla strese sokan bu tedavi birçok yönden de etkilemektedir. Tedavi sürecince bireyler dikkat etmeli ve olumlu sonuç için psikolog yardımı almalıdır. Bunun yanı sıra embriyo transferi sonrasında sadece anne adayı değil eşinin de dikkat etmesi gereken konular vardır. En önemlisi anlayışlı, eşinin yanında ve sakin olması diyebiliriz. Anne adayına gelirsek de başlıca olarak dumanlı yerlerden ve alkolden uzak durmalıdır. Bunların dışında dikkat etmesi gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz;

Ağır şeylerden kaçınmalı ve kısa zaman sportif egzersizlerden uzak durmalı,

Doktorun önerisi dışında ilaç kullanmamalı,

Vajinal enfeksiyona karşı yüzme gibi hareketlerden bir süreliğine kaçınmalı,

Listeria enfeksiyonundan kaçınmak amacıyla pastörize olmamış taze peynir ve süt yenilip içilmemeli,

Bir iki hafta ilişkide bulunulmamalı,

Sigaradan uzak durulmalı.

Embriyo transferi sonrasında cinsel ilişkide dikkat etmeniz gerekenler

Tüp bebek transfer sonrası çiftlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de cinsel ilişkidir. Araştırmalara göre transfer sonrası ilişkiye giren çiftler ile girmeyenler arasında gebeliğin artması veya azalması gibi bir sonuca rastlanmamıştır. Aksine sperm hücrelerinin içindeki bazı bağışıklık maddelerinin embriyoya olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Fakat bu durum tüp bebek tedavisi ile döllenen embriyolar için bu durum biraz farklılık gösterir. Gelişmiş yumurta yırtılması riskine karşı doktorlar tarafından ilişkiye girilmemesi tavsiye edilmektedir.