Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık Aşamaları

Yardımcı üreme yönteminden biri olan tüp bebek tedavisinde çiftlerin merak etiği sorular arasında yer alanlardan biri de tedavi hazırlık sürecidir. Peki hazırlık süreci nedir, nasıl olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık Aşamaları

Tüp bebek tedavisi normal şartlarda çocuk sahibi olmayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adaylarından alınan üreme hücreleri özel koşullarda hazırlanmış olan laboratuvar ortamlarında döllenmeye bırakılmasıdır. Döllenme işleminin ardından oluşan embriyolardan en sağlıklı ve kaliteli olanı seçilerek anne adayı rahmine transfer işlemi gerçekleştirilir.

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftler çoğunlukla psikolojik sıkıntıya girmektedir. Bunun nedenleri ise genellikle tedavi sonucu ve hazırlık sürecidir. Çiftlerin bir kısmı fazla umutlu ve tedavi sonucuna kesin olumlu bakmasından dolayı olumsuz etkilenebiliyor. Çünkü tüp bebek tedavisi her ne kadar yüksek başarıya sahip olsa da bu %80 oranındadır. Yani %100 kesin olumlu sonuç vermez. Bazı çiftler ise sürekli olumsuz düşündüğünden dolayı psikoloji yönünden olumsuz sonuçlar vermektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine önce çiftlerin psikolojik olarak hazırlanmaları gerekmektedir. Çünkü fizyolojik sağlığın önemli olduğu kadar psikolojik sağlık da önemlidir. Bu nedenle çiftlerin uzman psikologlar ve doktorları tarafından psikolojik destek almaları tedavi sonucunu için olumlu olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Hazırlık Süreci

Tedavide en önemli noktadan biri ise hazırlık sürecidir. Tüp bebek kararı alındığı günden itibaren çiftlerin bazı dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. Bizde sizler hazırlık sürecinde yapılması ve yapılmaması gerekenleri şu şekilde sıraladık:

Her şeyden önce sağlıklı beslenmeli,

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar var ise karar alınır alınmaz bırakılmalıdır,

Follik asit içeren multivitamine başlanmalı,

Sağlıklı bir gebelik için testler yapılmalı ve sorun varsa gerekli tedaviye başlanarak sorun giderilmeli,

Kızamıkçık (rubella) enfeksiyonu gebelik sırasında geçirilirse, bebek için ciddi sorun yaratabilir,

Anne adayı bağışık değilse, aşılanmalı. Bir süre sonra tedaviye başlanmalı,

Tedaviye düzenli devam edilmeli ve mutlaka stresten uzak durulmalıdır.