Tüp Bebek Tedavisinin Başarısız Olma Nedenleri

Çocuk sahibi olmak için başvurulan tüp bebek yöntemi, bazen başarısızlıkla sonuçlanabiliyor.İşte tüp bebek tedavisinin başarısız olma nedenleri.

Tüp bebek; inferilite denilen kısırlık sebebiyle uzman hekime başvurulan bir tedavi yöntemidir. Gelişen teknolojiyle gün geçtikçe başarı oranı artmaktadır. Ancak zaman zaman çeşitli faktörler nedeniyle bu işlem başarısız sonuçlanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısız Olma Nedenleri

Yanlış embriyo transferi

Embriyo transferi, tutunmanın gerçekleşmesi için oldukça büyük bir etken. Uygulama aşaması kolay ancak, son derece dikkatli olmak çok gerekli. Eğer bu transfer sağlıklı ve olması gerektiği gibi gelişmezse, tutunma olmaz. Olsa bile bozuk tutunma olur.

Rahim zarının kalın olması

Rahim zarı normale göre 8 ve 10 mm. arasında olmalıdır. Ancak bazen bu ölçüler yeterli olmamaktadır. Anne adayı daha önce cerrahi müdahaleye maruz kaldıysa, enfeksiyon kapmış olabilir. Bunun sonucunda rahim zarının zedelenmesinden dolayı tüp bebek tedavisi başarısız sonuçlanır.

Yanlış rahim kasılmalarının meydana gelmesi

Embriyonun sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi için, rahim kasılma işlemlerinin yukarıya doğru olması gerekmektedir. Eğer kasılmalar yanlış yöne doğru olursa, embriyo tutunması gereken noktadan şaşar.

Rahim zarında yapısal bozukluk olması

Anne adayında bulunan miyom ve polip gibi sorunlar embriyonun gelişmesini engeller. Rahim zarında yapışkanlık olur. Bu gibi durumlarla karşılaşılmadan önce tedbir sağlanırsa, tüp bebek tedavisinde başarı oranı artar.

Yanlış tutunmadan dolayı dış gebelik olması

Bazen rahim içine transfer edilmiş embriyolar bozuk tutunma veya tutunamama gibi durumlara maruz kalabiliyor. Yanlış bölgede tutunma kusuru olarak bilinen bu durum, dış gebeliğe yol açmaktadır.

Damarlarda meydana gelen sorunlar

Damarlarda meydana gelen sorunlar da embriyonun tutunmasını engelleyen faktörlerdendir.  Bu durumda hastaya, bebe aspirini denilen ilaçlar verilir. Bunun yanında heparin ilaçları olarak adlandırılan düşük molekül ağırlığına sahip olan ilaçların da takviyesi yapılır.

  Endometriumun altında bulunan damarlanmada direnç fark edilmesi

Endometriumun uterus iç duvarına verilen isimdir. Eğer burada bulunan damarlanmalarda direnç farkı olursa, tutunma gerçekleşmez.