Tüp Bebek Tedavisinin Başarısızlıkla Sonuçlanması ve Nedenleri

Tüp bebek tedavisinde bir türlü başarılı olamayan bireylerin başarısız olmasındaki faktörleri haberimizde.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısızlıkla Sonuçlanması

Tüp bebek tedavisi , normal yollardan çocuk sahibi olamayan anne baba adaylarının önemli bir tedavi yolu. Özellikle yıllardır çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan ebeveynler bu yolla bebek hayalleri için her türlü yolu deniyorlar. Ancak tüp bebek tedavisinin başarısız olma durumu çocuk sahibi olmak isteyen bireyler için bir hayal kırıklığına sebep olabiliyor. Tüp bebek tedavisinin olumsuz olması durumunda bireylerin hemen yelkenleri suya indirmemesi ve tedavinin başarısız olma sebeplerini araştırıp bu faktörü ortaya çıkarmalı ve yeniden tüp bebek tedavisi için geçen sürede bu faktörlerin iyileştirilmesi için gereken yolları denemeleri gerekiyor.

Tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına sebep olan faktörler :

Yaş Faktörü

Bireylerin yaşı tüp bebek tedavisinin başarısız olmasında doğrudan bir etkene sahiptir. Bireylerinin yaşının yüksek olması kadın doğurganlığı için olumsuz bir faktör olarak karşımıza çıksa bile bu durumun problem olması engellenebilir. Kadın anne adaylarının yapacağı egzersiz , sağlıklı beslenme , yaşam tarzındaki değişiklikler ile genel sağlığın yerinde olması sağlanabilir ve böylece ileri yaşlara rağmen hamile kalma olasılığı artırılabilir.

Yumurtaların Olumsuz Yanıtı

Tüp bebek tedavisinin başlangıcında uygulanan ve döllenmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için anne adaylarının bir takım hormon ilaçlarını kullanması doktorlar tarafından tavsiye edilmekte. Ancak bazı anne adaylarında ilaca olumsuz yanıtlar verdiğinde ilacın dozajının artırılması durumu bile alınan olumsuz tedavi yanıtını değiştirmemekte. Eğer durum ilaçlar ile düzeltilemiyorsa bu durumu yumurta sayısının azlığı sorunsalına karşı mevcut yumurtaların kalitesinin iyileştirilmesi yolu ile daha sağlıklı bir tedavi yöntemi benimsenebilir.

Embriyonun Kalitesi

Embriyonun kaliteli olabilmesi için döllenmenin sağlıklı gerçekleşme işlevinin de tam olarak sağlanabilmesi gerekiyor. Sperm ve yumurtanın kaliteli olması demek varolan embriyonun da kaliteli olmasını sağlamakta. Spermin kalitesinin iyileştirmesi yumurtanın kalitesinin iyileştirilmesine göre daha kolaydır. Bu bağlamda anne adaylarının yumurta kalitesini iyileştirebilmesi için yaşam tarzını değiştirmesi bu durumda büyük öneme sahiptir.

İmplantasyonun Başarısız Olması

Tüp bebek tedavisinin son parçası olan implantasyon , sağlıklı yumurta ve spermleri kullanarak başarılı bir embriyo üretilmesi ve rahme yerleşmesi sürecidir. Ancak bu aşamada embriyo rahme gönderildikten sonra implantasyon gerçekleşmezse bebek rahime yerleşemeyeceğinden tedavi başarısız olabilmektedir. Bu durumdaki en önemli etkenler , rahmin ince astarı , zayıf kan akışı , kistler ve polipler olarak karşımıza çıkmaktadır.