Tüp bebek tedavisiyle doğan bebeklerde herhangi bir sağlık sorunu görülür mü?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, tüp bebek tedavisi sonrası, bebeğinde herhangi bir rahatsızlık olup olmayacağını oldukça merak etmektedir.

Tüp bebek tedavisiyle doğan bebeklerde herhangi bir sağlık sorunu görülür mü?

Her anne baba çocuğunun sağlıklı olmasını ister. Doğal ve herhangi bir tedavi uygulamadan hamile kalanların bile endişeleri varken, tüp bebek neticesinde gebe kalmış olanların endişesi oldukça normaldir. Ancak gelişen teknoloji ile başarı oranının her geçen gün daha da yükseldiği tüp bebek tedavisi, kişilere birçok alternatif sunarak, onlar için en doğru olan tedavi yöntemini uygulamaktadırlar.

Tüp bebek ve normal gebelikle doğan çocuklar arasında fark var mıdır?

Öncelikle belirtilmesi gereken şey, her iki yolla doğan çocukların da çeşitli risklere sahip olduğudur. Bunun haricinde birinin diğerine göre fazla bir riski yoktur. Bu bağlamda her ikisi de eşittir. Şöyle ki, birinde yumurta ve sperm kediliğinden birleşerek embriyoya yerleşir. Ancak diğerinde aynı işlem tıbbi yöntemle laboratuvar ortamında gerçekleşir. Sonuç olarak doğum esnası da, doğduktan sonraki süreç de her ikisi için eşittir.

Tüp bebek yöntemiyle doğan çocuklarda sağlıksızlık mevcut mu?

Az önce de belirtildiği gibi, transfer sonrası süreçte, normal gebelik ile arasında bir fark yoktur. Bu zamana kadar binlerce tüp bebek yöntemi ile doğan çocuk olmuştur. Ancak bu çocuklardan hiç birinin, tüp bebekten kaynaklı bir sorunla doğduğuna rastlanmamıştır. Bütün doğumlarda risk faktörü mevcut olduğu için, anne ve baba adaylarının bunu akıllarının bir köşesinde bulundurması ve ona göre tedbir alması gerekmektedir. Kontrolleri düzenli şekilde takip etmeli, ve doktorunun söylediklerini birebir uygulamalıdır.