Tüp Bebek Transferi Sonrası Belirtiler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrası çiftlerde birçok meraklar ortaya çıkar. Öncelikli olarak ise transferin tutup tutmadığı ile ilgilidir. Ardından ise gebelik belirtilerinin neler olduğu soruları oluşur. Peki tüp bebek transferi sonrası belirtiler nelerdir?

Tüp bebek tedavi yöntemi artık günümüzde birçok çiftin başvurduğu alternatiflerden biridir. Ayrıca kısırlık sorunuyla karşı karşıya gelen çiftlerin bile olumlu sonuçlar aldığı ve günümüzde de fazlasıyla geliştiği bir tedavidir. Tüp bebek, anne adayından alınan yumurta hücreleri ile baba adayından alınan sperm hücrelerinin özel laboratuar ortamında döllenmeye bırakılmasıdır. Döllenme olumlu bir sonuç verdiği takdirde ise embriyo anne adayının rahmine transfer edilir.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Belirtiler Nelerdir?

Transfer sonrasında görülen belirtilere ise gebelik belirtileri denir. Bu belirtiler embriyo transferinden kısa bir süre sonra ortaya çıkmaya başlar. Anne adayı ise yaklaşık iki hafta sonra gebelik testi yapabilir. Fakat unutulmamalıdır ki normal gebelikte ve tüp bebek ile meydana gelen gebelikte ilk 3 ay düşük riski vardır. Gebelik belirtileri tüm anne adaylarında görüldüğü gibi şöyle diyebilir;

Bel ağrıları; bu ağrılara tutunma ağrıları da diyebiliriz. Özellikle transfer işleminden birkaç gün sonra ortaya çıkar. Bu sebeple bazı belirtiler gebe olduğunuza dair kesin sonuçlar vermez. Bunun için mutlaka kan testi yaptırmalısınız.

Hassaslık ve bireylerde iştah artması; bu belirtiler genellikle embriyo tutunma süresinde görülen belirtilerdir.

Mide bulantısı; özellikle gebeliğin ilk haftalarında yoğun olarak yaşanmaktadır. Fakat az önce de belirttiğim gibi her belirti hamile olduğunuzu kesinleştirmez çünkü embriyo transfer sonrası bu belirtiler gebelik belirtileriyle benzerdir.

Lekelenme; bireylerde açık renkte kanama ya da lekelenmeler olur. Bu en çok rastlanan belirtilerden biridir. Fakat kanamanın rengi ve miktarının önemli olduğu unutulmamalıdır. Kanama koyu renk veya siyah ise bu durum embriyonun anne rahmine tutunduğunu gösterir.

Göğüste hassaslık; anne adaylarının kullandıkları ilaçlarında etkisinden de kaynaklanan ve gebelik belirtisiyle ortak benzerlik gösterenlerden biri de göğüsteki hassaslıktır.

Adet olmaması; anne adayı transfer işleminden 12 gün sonra adet olmamışsa kan testi yaptırmalıdır.