Tüp Bebek Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek uygulamasında doktora her konuda bilgi verilmelidir ve doktorun verdiği her ilaç düzenli ve aksama olmadan kullanılmalıdır. Doktora giden çiftlerin daha önce uyguladıkları yardımcı üreme yöntemleri hakkında ve kullandıkları ilaçlar hakkında tüm gereken bilgilendirmeler yapılmalıdır. Muayene sırasında, muayene edilecek gölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Özellikle kadınlar olmak üzere, çiftler muayene ve randevu saatlerine özen göstermelidirler. Doktorun size vereceği programı aksatmadan düzenli olarak uygulamalısınız ve hiçbir aksama yapmamalısınız. Çiftlerin tüp bebek uygulamaları ile ilgili tüm sorun ve sorularını doktorlarına sorması ve cevap almaları gerekir. Her kuşku duyduğunuz konuyu doktorunuza danışmanız tüp bebek uygulamasının başarı oranına olumlu oranda etki edecektir. Tüp bebek uygulaması sırasında karşılaştığınız sorunları çevrenizden öğrendiğiniz bilgilerle çözmeniz doğru değildir.

Erkek hastalar nelere dikkat etmeliler?

Tüp bebek tedavisini uygulamadan önce erkekler son 2 ay içerisindeki tüm ateşli hastalıkları tüp bebek tedavisinin başarı oranını olumsuz etkiler, ayrıca cinsel organdaki enfeksiyonlar ile iltihaplar da aynı şekilde tüp bebek uygulamasının sonucunu olumsuz bir şekilde etkiler. Erkekler tüp bebek uygulamasından önce sportif aktivitelerini ve ağır egzersizlerini uygulamaya başlamadan önceki 3 ay önce bırakmalıdır. Sıkı iç çamaşırları tercih edilmemelidir. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklar uygulamaya başlamadan 3 ay önce bırakılmalı, kullanılan tüm ilaçlar doktora bildirilmelidir. Tüp bebek uygulamasına başlamadan önceki 10 gün içerisinde asla cinsel ilişkiye girilmemesi tedavi sonucunu olumlu yönden etkiler. Yine uygulamaya başlamadan önceki son 3 ay boyunca hamam, kaplıca, sauna tarzı sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. Bu tarz sıcak ortamlar sperm kalitesini olumsuz etkiler.

Erkek hastalar nelere dikkat etmeliler?

Kadın hastalar da erkek hastalar gibi alkol sigara alışkanlıklarını bırakmalılar. Daha önceden geçirdikleri cinsel hastalıkları doktorlarına bildirmeli ve karın bölgelerini etkileyecek egzersizlerden kesinlikle kaçınmalılar. Kullandığı ilaçlar hakkında doktorlarına bilgi vermeli, yine erkekler gibi sıcak ortamlarda bulunmamalı ve günde 2 taneden fazla gazlı içecek tüketmemeleri gerekir. Aynı zamanda zayıflamak için yaptıkları diyetleri de bırakmaları gerekir.