Tüp Bebek Uygulamasında Yaşın Etkisi Var Mı?

Tüp bebek uygulamasında yaş en önemli etkenlerden birisidir. Bu bakımdan tedavi sırasında çiftlerin yaşına göre de değerlendirme yapılmaktadır. Tüp bebekte yaşın önemi hakkında gerekli bilgileri aşağıda paylaşacağız.

Özellikle yumurtalık verimliliği düşük olan kadınlar için dışarıdan destek sağlanır. Çeşitli haplar ve iğneler ile yumurtalıkların hamilelik adına uygun hale gelmesi ve ardından ise döllenme ile hamileliğin başlaması hedeflenir. Kaliteli ve olgun yumurta sayısı ne kadar fazla olursa, tüp bebek tedavisindeki başarı da o kadar artar. Tüp bebek tedavisinde yaş ve başarı oranlarına yönelik yapılan araştırmalar, bu konuda resmi olarak veri sağlar. Yapılan araştırmalara göre 35 yaşın altındaki kadınların büyük bir bölümünde yumurtalar yüksek bir başarı oranına sahiptir. 38 ile 42 yaş arasındaki kadınlarda ise yumurtalıkların doğurganlığı giderek azalır. Bu yaş gruplarından yüksek yumurta sayıları elde edildiğinde, başarı oranları çok daha iyi olur.

Kadınların bu durumunun yanı sıra tüp bebek tedavisinde erkeklerde de yaş önemlidir. Erkeklerde spermlerin kaliteli olması adına da yaş önemlidir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte erkeklerin canlı ve doğurganlığı yüksek sperm sayısı azalır. Sperm sayısı azaldığından dolayı hamilelik şansı da azalmaktadır. Bu bakımdan erkekler için tüp bebek tedavisi sırasında farklı uygulamamalardan söz edilebilir. Böylece hem kadın hem de erkek tüp bebek tedavisi için uygun durumuna gelecektir. Tedavinin ana amacı, en uygun zamanda yumurtalıklar ile spermleri bir araya getirmektir. Bu bakımdan tedavi sırasında çiftler yakından takip altına alınarak, tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması hedeflenir.