Tüp Bebek Ve Anne Adayının Psikolojisi

Tüp bebek tedavi süresinde çiftler oldukça hassas bir döneme girer ve bu zaman dilimi onlar için en dikkat etmeleri gereken bir süreçtir. Tüp bebek ve anne adayının psikolojisi konusu çok önemlidir.Özellikle anne adayı eşine nazaran daha çok etkilenir. Peki bu süreçte nelere dikkat edilmeli, psikolojik hazırlık süreci nasıl olmalıdır?

Tüp Bebek Ve Anne Adayının Psikolojisi

Çiftlerin bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki sonucu çocuk sahibi olamadıklarında başvurdukları ilk yollardan biridir tüp bebek. Fakat birçok çift bu dönemde oldukça hassastır. En çokta psikolojik açıdan zorlanan bireyler tedavi sürecinde dikkatli davranmalıdırlar. Bu zaman diliminde eşler, özellikle baba adayları anne adaylarına karşı daha sakin davranmalıdır. Çünkü anne adayı fiziksel bağlamda da etkilenir. Psikolojik ve sosyal yönden etkilenen bireyler tedavi döneminde ve sonucunda %50-60 oranla olumsuz ya da olumlu şekilde beklemeleri gerekir. Aksi takdirde fazlasıyla umutlu veya tam tersi çiftleri olumsuz yönde etkiler.

Tüp bebek tedavisi çiftlerin evliliklerini fazlasıyla tetikleyen bir süreçtir. Bu zaman diliminde eşler hassas olduğundan dolayı en ufak bir şey büyük sonuçlara yol açabilir. Fakat bu durumdan en az etkilenmek için bazı şeylere dikkat edilmeli ve başvurulmalıdır.

Bunlardan ilki uzman bir psikolog yardımı diyebiliriz. Psikolog yardımına tüp bebek tedavisi kararını aldığınız süreçte başlamalısınız. Ne kadar erken başlarsanız sizin için daha sağlıklı olmaktadır.

Bir diğeri ise tüp bebek kararı ve tedavisi sizi fazlasıyla stresli bir döneme sokacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de budur. Çünkü önlemini almaz iseniz aşırı stres sizi olumsuz sonuca götürürken farklı hastalıklara da yol açabilir. Bunu azaltmanın yolları ise eşler arasında olumlu diyaloglar, olumlu-olumsuz her iki sonuca da kendinizi hazırlamanız, kendinizi kontrol altına alabilmenizdir.

Psikolojik yardımın faydalarını sizlere şu şekilde sıralayabiliriz;

Tüp bebek tedavisini pozitif yönde etkilemesi ve anne adaylarında hamile kalabilme şansını arttırması,

Çiftlerdeki anksiyete ve depresyonun azalması,

Canlı doğum oranının artması,

Tedavi sürecinde meydana gelen stresin ve çiftler arasındaki kavgaların azalması.