Tüp Bebek Yöntemi Her Türlü Kısırlık İçin Uygulanabilir mi?

Çiftlerde üretimim yöntemlerinin bazıları kullanıldığında kısırlık yöntemine engel oluşturan bir durum söz konusu oluyor. Peki tüp bebek yöntemi her türlü kısırlık için uygulanabilir mi?

Tüp Bebek Yöntemi Her Türlü Kısırlık İçin Uygulanabilir mi?

Tüp bebek tedavi yöntemleri kısırlık sorunu yaşayan çiftlere uygulanabiliyor. Tüp bebek tedavi yönteminin diğer tedavi yöntemlerine göre biraz maliyetli olması çiftleri zorlayan bir yöntem olmakta. Ancak çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için tüp bebek yöntemine başvurarak kısırlık sorunu yaşamalarına önleyici bir etken oluşturduğu belirtiliyor.

Kısırlık sorunu yaşayan kişilerin tedavi sürecine dahil edilmeleri için öncelikle yaşları ve bebek edinmeye sebep olan nedenlere bakılarak tespit konulması gerekir. Çiftlerin kısırlık sorunları yaşamasının sebepleri altında yumurtlama bozuklukları varsa basit bir ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak çiftlerde tüp tıkanıklığı varsa çözümü tüp bebek yöntemidir. Bu durumda öncelikle bebek edinmeye engel olan nedenlerin tespit edilmesi oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisinin hangi durumlarda uygulandığa göz gezdirecek

  • Çiftlerdeki tüplerin her ikisinin de  tıkalı olması durumunda
  • Çiftlerde açıklanamayan kısırlık vaziyetinde
  • Yumurtlamabozuklukları, ileri seviyede polikistik over sendromunda
  • Endometriyozis hastalığı, endometriyoma yani çikolata kisleri gibi durumda
  • Sperm kalite bozuklukları olduğunda, azospermide
  • Servikal etken tespit edildiğinde
  • İmmunolojik etkenler olduğu zaman uygulanır.

Bilindiği üzere çiftlere yapılan tüp bebek tedavisinin ilk olarak tüpleri tıkalı kadınlar için geliştirilmiş bir yöntem olmaktaydı. Kişilerde uygulanan tedavi yöntemlerinde şimdilerde polikistik over, kadınlarda ileri yaş, antisperm, endometriozis, antikorlarına bağlı kısırlık, erkeğe bağlı kısırlık durumunda ve sebebi belli olmayan kısırlık durumu yaşayan kişilerde de gelişen teknoloji ile tüp bebek tedavisi uygulanıyor. Bunun yanı sıra hiç spermi olmayan ve sperm elde edemeyen erkekler için de uygulanarak çözüm yolları aranmaya kolaylık sağlanıyor. Menopoza girmiş kadınlarda da uygulandığı belirtiliyor. Tüp bebek tedavi yönteminin kısırlık durumuna çözüm getirmesi ile kişilerin ihtiyaç duyduğu bir tedavi yöntemi olmakta.