Tüp Bebekte Başarı İlkbahar Aylarında Artıyor mu?

Tüp bebek başarıları mevsimlere göre değişim gösterir mi? Peki tüp bebekte başarı ilkbahar aylarında artıyor mu? Yardımcı yöntemler ile çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin tercih ettiği tüp bebek tedavisinde ilkbahar ayında yapılan tedaviler gebelikte olumlu etkiye sahip.

Tüp Bebekte Başarı İlkbahar Aylarında Artıyor mu?

Tüp bebek tedavisi  , normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin tercih ettiği en uygun yardımcı yöntemlerden bir tanesidir. Bu bağlamda tüp bebek tedavisi uygulanan ve başarılı sonuçlar alınan ülkeler arasında Türkiye’ de önemli bir noktada yer almaktadır. Geçmişte toplumdaki bilgi kirliliği ve toplumun tüp bebek konusundaki bilgilerin artması sonucunda yaygınlaşan bu yöntem ile çiftler kısırlık sorununu bu yolla aşmak ve hayal ettikleri gebeliğe sahip olmak için tedavi için merkezlere başvuran kişilerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda , tüp bebek yöntemine başvuran çiftlerin en çok başvurduğu ayların ilkbahar ayları olduğunu ortaya koyuyor. İlkbahar aylarında tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin sayısının normal mevsimlere göre 1,5 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte çiftlerin bu konuda gördükleri emsallerden umutlanması ve gelişen yöntemlerle her geçen gün başarı oranının artması ile birlikte başarısız olma ihtimali fazla olan çiftler dahi tüp bebek tedavisine başvuruyor. Tüp bebek tedavisinde ilk olarak çiftlerde tedaviye başlangıç aşamaları uygulanır. Ardından ise tedaviye yavaş yavaş geçiş yapılır. Tüp bebek tedavisini deneyen çiftlerin %60′ ı yapılan tedaviden başarı ile ayrılarak gebeliği gerçekleştirebilir. Tüp bebek tedavisinde başarısız olan çifter için ise başarısız olma sebepleri araştırılmalı ve bu sebeplerin giderilmesi ile tedavinin tekrar denenmesi gerekmektedir. Ufak ayrıntıların bile çok önemli olduğu bu tedavilerde başarısız olunmasındaki en büyük etmen embriyonun genetik yapısında oluşan bozulmalardır.

Çiftler tedavinin olumlu olması için uğraşırken bu konuda mevsimlerin de tedaviye etkisi olabileceğini düşünmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda tüp bebek tedavisinde ilkbahar aylarında yapılan tedavilerin başarıyı olumlu bir şekilde etkilediğini ortaya koymuştur. Bunun nedeni ise döllenmenin yumurta ve embriyonun kalitesi bakımından oldukça büyük bir öneme sahip östradiol hormonunun kadınlarda ilkbahar aylarında daha yüksek olmasıdır.