Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Ne Kadar Önemli?

Tüp bebekte embriyo kalitesi  tedavisinin başarılı olmasında büyük role sahiptir . Embriyonun kalitesi, sperm ve yumurtanın döllenmesi sonucu devreye girmektedir.

Tüp bebek tedavisinde önemli yere sahip olan embriyo kalitesi döllenme sonrası yer tutmaktadır.  Erkek ve kadından alınan sperm ve yumurta üreme hücreleri inseminasyon ya da mikroenjeksiyon yoluyla döllenir. Döllenme sonucu oluşan embriyoların kalitesinde büyük oranda yumurtalıklar sorumlu tutulsa da nadiren sperm kalitesi de embriyo kalitesini etkilemektedir. Bu da genellikle sperm sayısı az ya da hiç bulunmayan bireylerde görülmektedir. Embriyo kalitesinde doktorun başarısı kadar rahme tutunabilecek sağlıklı embriyonun seçilmesi de önemli yere sahiptir.  Bu yüzden en kritik noktayı embriyo transferi oluşturmaktadır.

Fakat bazı durumlarda embriyo kaliteli olsa da gebelik sağlanmayabilir. Bunun sonucunda çiftler kontrolden geçmelidir. Bu durumda ilk olarak anne adayının rahim iç bölgesi incelenir. Rahim içi histeroskopi ile incelenir ve yine bu yöntem ile tedavi edilir.

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Ölçülmesi

Embriyoların kaliteleri döllenmenin ardından çeşitli parametrelere göre seçilir ve her bir embriyonun kalitesi mikroskop altında incelenmesiyle araştırılır. Embriyolar 3 parametre ile değerlendirilir, bunlar şöyle yer almaktadır:

Hücre sayısı

Hücrelerin boyutlarının eşit olup olmadığı

Fragmantasyon (canlı olmayan hücre sayısı) mevcudiyeti ve bunun embriyo hacmine göre oransal yüzdesi

Embriyo seçimleri ise; embriyoskop, metabolomiksler ve erken klivaj gösteren embriyolar başlıkları altında seçilmektedir.