Tüp Bebekte Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinden sonraki test aşaması, anne baba adayları için oldukça heyecan verici  bir süreç.Peki tüp bebekte hamilelik testi nasıl yapılır?

Tüp bebek, gelişen teknoloji ile her geçen gün başarı şansını daha da arttırmakta. Bunun yanında , embriyo transferinin ardından düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereken gebelik testi de, anne baba adayları için oldukça önemli. Bu bağlamda, uzun süren tedavi sonrasında,  transferin 12. günü test yapılmaya uygundur. Kesin sonuç almanız açısından en az üç kere tekrarlamanız oldukça önemlidir. Yanı sıra test negatif çıkarsa, bütün bulgular tekrar gözden geçirilir, araştırılır ve yeniden denenir.  Bunun dışında daha kesin sonuç alacağınız bir  alternatif olan kan testini de yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Kanda gebelik nasıl araştırılır?

Kanda bulunan HCG hormonun artışına bakılarak, gebelik tespit edilir. Yani, gebe olmayan kadınlarda HCG oranı sıfır veya sıfıra yakınken, gebe olanlarda en az 10’un üzerindedir. Hatta ilk günden itibaren kedini göstermeye başlayan bu artış, 50 veya 100 arasında seyreder. Ancak HCG hormonu; beyin tümörü, dış gebelik, boş gebelik ve mol gebelik gibi durumlarda da artış göstermektedir. Bu yüzden testen sonra ultrason kontrolünün önemi oldukça büyüktür.

Ultrason muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Gebelik testi pozitif sonuç verdiyse, kontrol için 3 hafta beklemeniz gerekmektedir. Bu kontrolün amacı ise bebeğin sağlıklı olup olmağı veya dış gebelik ihtimalidir. Bu durum ultrason yardımı ile gerçekleşir. Kontrolün 3 hafta sonra olmasının nedeni ise, gebelik kesesinin ultrasonda görülmeme durumudur. Ancak 3 hafta sonra bütün bulgular kesin olarak saptanabilir.