Tüp Bebekte İğne Tedavisi Kaç Gün Sürer ?

Tüp bebekte iğne tedavisi kullanılacak olan ilaçlar ve ilaçların dozları çok önemlidir. Anne adayının hormon düzeyi ve yumurtalıklarındaki yumurta rezervi ile yaşı tüp bebek tedavisinde kullanılacak olan ilaçları ve dozlarını önemli ölçüde etkiler. Hastaya verilecek olan ilaçlar hastaya bir tetkikler yapıldıktan sonra belirlenir.

Verilecek olan bu ilaçların kullanımına adet gününün 2. Veya 3. Günü başlanılabildiği gibi, bazı hastalar adetinin 20. Gününde kullanabilirler. Ayrıca doktorunuzun vereceği bu ilaçlar, her hastada farklı olabilir.

Yumurtaların Üretimi Ve Fizyolojisini Bastırmak İçin Kullanılan İlaçlar

Bu aşamada kullanılacak olan ilaçlar aynı günde belli saatlerde yapılmalıdır. İlaçların kullanım süreleri hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir.

GnRH Analogları (Lucrin ve Decapepty): Bu ilaçlar yumurtaların erken çatlamasını engellemek ve normal fizyolojiyi baskılamak amacıyla kullanılmaktadır.

Uyarı İğneler (Menogon, Puregon, Merional, Menopur, Fostimon, Gonal-F): Kadınlar adet döneminde normal koşullarda sadece 1 yumurta üretebilirler. Tedavi sırasında yumurtaların çokluğu başarılı bir sonuç için çok önemli olduğu için de çok sayıda yumurta üretimi sağlamak amaçlı bu ilaçlar kullanılır.

Uyarıcı iğneler kas içine veya cilt altına yapılır ama genelde cilt altına yapılması daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca bu iğneler, hasta için uygun günlük dozlar belirlendiği için her gün aynı saatte uygulanmalıdır.

Yumurtalıkları Uyarmak İçin Kullanılmakta Olan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

  • Karın bölgesinde oluşan hafif şişlikler, ağrı ve gerginlik olması normaldir ama çok aşırı derece etkide hemen bir doktor başvurulmalı ve durum hakkında bilgi alınması gerekir.
  • Gün içinde ani olarak ve hızlı şekilde kilo alınması
  • İdrar çıkışında artma ya da azalma olması durumunda
  • İştahsızlık ve şiddetli bulantı
  • Nefes darlığı

Yumurtalar Olgunlaştırma Ve Çatlatma Amaçlı Kullanılan İlaçlar

Yine bu ilaçların da her gün aynı saatte kullanılması gereklidir.

GnRH Antagonistleri (Orgalutran, Cetrotide): Yumurtaların erkenden çatlamasını engellemek için bu ilaçlar kullanılır.

Yumurta çatlatıcı iğne – HCG ( Pregnyl, Ovitrelle): Tüp bebekte iğne tedavisi yumurtalıkların çapının 15mm den fazla olması ve yumurtalıkların gereken olgunluğa erişmeleri gerekir. Tedavide genellikle 3 veya daha fazla yumurta 17mm’nin üzerine çıktığında ve olgunlaştığında veya E2 düzeylerinin 500 pg/ml üzerinde olduğu zaman HCG uygulanır. Bu çatlatıcı iğneler, yumurtaların çatlaması işine yaramaz. Bu çatlatıcı iğneler sadece yumurta hücrelerinin olması gereken olgunluğa erişmesi amacıyla kullanılır. Ayrıca yumurtaların çatlamadan önce toplanmaları gerekir. HCG uygulamasından 36 saat sonra yumurtaların toplanma işlemi gerçekleştirilir ve bu süreye çok dikkat edilmelidir.

Pregnyl: Pregnyl, çözücü su ve 5.000 ünite tozdan oluşmaktadır ve kutu içerisinde 1 toz, 1 tane de su bulunmaktadır. İlaç genellikle 2 doz toz ve 1 doz su olarak kalçadan ve kas içinden uygulanır. Ovitrelle 250 mgr içeriğinde 1 doz toz ve 1 doz su karıştırılıp cilt altından uygulanır bu ilaçlar oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ancak etkinliğini tam olarak koruyabilmeleri için yaz aylarında buzdolabı içerisinde +4 derecede muhafaza edilmeleri uygundur.

Yumurtalıkların Hassaslaşması İçin Kullanılan İlaçlar:

Famara: Yumurtalık olgusunun oldukça zayıf olduğu hastalarda kullanılan bu ilaç, yumurtaların daha hassas bir duruma getirilmesi amacıyla kullanılır. Ayrıca bu ilaç yumurtalar toplandıktan sonra ve gebelik elde edilmesinden itibaren onuncu haftasına kadar kullanılır. Bu ilaç hastanede kullanılır.

Rahim Duvarının Hazırlanmasında Kullanılan İlaçlar:

Progesteron (Proluton, Crinone): bu ilaçlar, progesteron hormonu yumurtalıklarından salınarak, rahim duvarının embriyolara tutunmasını sağlar. Tüp bebek tedavisi işlemi sırasında progesteron hormonu takviyesi kesinlikle kullanılmalıdır. Bu hormonun kullanımına, yumurtaların toplama işleminden sonraki gün başlanmalıdır.