Tüp Bebekte Sperm Tedavisi

Doğal yolla çocuk sahibi olamayanlar kişiler için bir umut ışığı olan Tüp bebek tedavisi, hem kadınlara, hem de erkeklere uygulanan bir yöntemdir.Peki tüp bebekte sperm tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Normal yolla bebek sahibi olamamak, erkekten de, kadından da kaynaklanabilmektedir. Bu gibi kısırlık konusunda en iyi çözümlerden biri de Tüp bebek tedavileridir. Üstelik bu tedavilerin başarı oranı her geçen gün artmaktadır. Bu yöntem de başarı oranı daha çok, anne adayının yumurta veya baba adayının sperm kalitesine bağlıdır. Bunu sebebi, döllenmenin gerçekleşmesi için kaliteli sperm ve yumurtanın birleşmiş olmasıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Spermin Önemi

Tüp bebek yönteminde özel bir mikroskop altında seçilen spermler, toplanan yumurtaların içerisine enjekte edilir. Birleşim sonrası en kaliteli embriyonun oluşabilmesi için, spermin düzgün şekilli olması oldukça önemlidir. Düzgün şekilli olmasından kastımız, hareketli kuyruk ve baş şeklidir. Elde edilen spermlerin yeteri sayıda olmaması, gebelik şansını oldukça düşürüyor. Bunun yanında sperm şeklinin düzgün olmaması da yumurta döllenmesini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden, sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik elde etmek için, spermin yapısı ve işlevine son derece dikkat etmek gerekir. Uzun zamandan beri uygulanan mikroenjeksiyon yöntemi, kaliteli spermlerin seçilmesinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Ancak yeni gelişen teknoloji ile ortaya çıkan IMSI yöntemi, sağlıklı sperm seçme konusunu garanti hale getirmeye yetiyor. IMSI yöntemi, özel bir mercek yardımı ile gözlendiğinden, diğer yöntemden kat ve kat daha güvenilir.

Sağlıklı Sperm Seçimi Daha Çok Kimler İçin Önemlidir?

  • Sperm hareketi düşük olanlarda
  • Daha önce uygulanan Tüp bebek tedavilerinde düşükle karşılaşmış olanlarda
  • Sperm morfolojisi kötü olanlarda
  • Daha önce uygulanan Tüp bebek tedavilerinde kalitesi embriyoyla karşılaşılmış olanlarda
  • Düşük kaliteli kullanılmış spermlerin kullanılması gereken durumlarda
  • Üst üste yaşanan gebelik kayıplarında