Tüplerin Bağlanması Ne Demektir? Tüpler Nasıl Bağlanır?

Kadınlarda tüplerin bağlanması, yumurtalıkların bulundukları ve her iki tarafta yer alan yumurta ve spermlerin buluştuğu tüplerin bağlanmasıdır.Peki tüplerin bağlanması ne demektir?

Tüplerin bağlanması, cerrahi bir işlemdir ve geri dönüşü oldukça zor ve pahalıdır. Bu işlem tüplerden atılan yumurta hücrelerinin tüplerden geçmesini izin vermeyerek, rahme ulaşmasını engeller ve normal yolla hamile kalınamaz. Diğer adı tüp ligasyonu olan bu işlem, bireyin vücut yapısında bir değişikliğe yol açmaz ve adet düzenini bozmaz.

Tüplerin bağlanması kadınların üreme organlarına bir zarar vermez ve kısa süre gerektiren bir anestezi işlemidir.  Fakat kolay ve kısa zamanda olan bir ameliyat olsa bile anestezi kaynaklı ufak riskleri bulunur.

Tüplerin Bağlanması Ne Demektir? Tüpler Nasıl Bağlanır?

Bu konu hakkında bilinçli davranmak oldukça önemlidir ve bunun için danışman yardımı almak çiftlerin doğru karar ve daha bilinçli olmasına yardım edecektir. Tüplerin bağlanması için her iki bireyinde imzası gerekmektedir. Eğer imzalı onay verilmemiş ise tüpler bağlanmaz.

Genel anestezi altında uygulanan işlem göbek altından küçük bir kesik ile başlar. Yapılan kesim işleminden sonra tüplere ulaşılır ve tüpler bağlandıktan sonra kapatılır. Bu işlem hamile olunmadığına emin olunan bir dönemde yapılır. Ameliyat sonrası bireyin hastanede kalmasına gerek yoktur. Fakat anestezi işlemi olduğundan dolayı bir hasta hastanede yatırılabilir.  İşlem sonrası hastada zaman zaman ağrı olabilir ve bu normaldir. Fakat bu ağrılar aşırı derecede ve ateşlenme de olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Tüpler bağlanması sonrası açılma şansı çok düşüktür. Ama düşükte olsa bu gibi durumla karşılaşılabiliyor. Bu sebeple adet gecikmesi sonrası doktora başvurunuz.