Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kısırlık sorunu yaşayan çiftler için üremeye yardımcı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemleri ile çiftlerin çocuk sahibi olması hedeflenir. Genelde infertilite tedavisi olarak tanımlanan tedavi yöntemleri ile birlikte çiftlerin mevcut sorunlarının çözülerek çocuk sahibi olması hedeflenir.

Eğitim

Hastalar için normal doğurganlık süreci, doğurganlığı etkileyen problemler ve tedavi seçeneklerine yönelik yapılan bilgilendirme sayesinde eksikler giderilir. Eğitim aynı zamanda bireylerin olası tüp bebek ve kısırlık tedavisi için hazırlayıcı bir süreçtir.

Yumurtlamaya Yönelik İlaç Tedavisi

Olgun yumurtaların geliştirilmesine yardımcı olan ilaçlar; ağız yoluyla alınan haplar ve enjeksiyonlardır. Yumurtlamayı teşvik etmek için genelde hap verilir. Gonadotropinler gibi farklı haplar da tedavi boyunca kullanılmaktadır. Bu konudaki kesin karar doktor tarafından yapılacak kontrol sonrasında alınır. Ardından karar verilen tedavi türüne göre uygun ilaçlar reçete ile verilir.

Yapay Döllenme

Normal yollar ile çocuk sahibi olmayan çiftlere dışarıdan aşılama gibi çeşitli yöntemler ile yapay döllenme yöntemi uygulanır. Bu özellikle tüp bebek tedavisine göre daha az tercih edilen bir operasyondur. Fakat çocuk sahibi olamayan çiftler için her zaman değerlendirilen yöntemler arasında yer alır.

Tüp Bebek

Kısırlık tedavisinde en çok tercih edilen yöntem tüp bebektir. Tüp bebek yönteminde yumurtaların ve spermlerin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ve embriyoların rahme bırakılarak hamileliğin başlaması hedeflenir. Bu hedef doğrultusunda kişilerin çocuk sahibi olması farklı etkenlere bağlıdır ve tüm tedavi sürecinde bu başarı oranının artması adına çalışmalar yapılır.

Kişilerin yaşı, doğurganlık durumu ve normal gebeliğe engel olan tüm etkenler, tedavileri ve tedavilerdeki başarı oranının değiştirir. Bu nedenle tedavi olmak isteyen çiftlerin iyi bir psikolojik hazırlık sürecinden geçmesi gerekir.