Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri kişilerin en büyük merak ettiği konulardandır. Cinsel birleşim sırasında vajina kaslarının kasılmasına vajinismus denir. Genellikle psikolojik nedenler doğrultusunda doğan vajinismus bireyin hayatını ve partneriyle arasındaki ilişki de olumsuz etkiler.

Vajinismus rahatsızlığı olan kadınlar cinsel birleşme esnasında vajinada ki kasların kasılması nedeniyle ağrı, acı duyarken cinsel isteksizlik oluşumu da sergiler. %90’nu psikolojik nedenlere bağlı olan vajinismus aslında bir hastalık değil, semptomdur yani belirti. Vajinismusun oluşmasında ki psikolojik nedenler arsında başlıca sebepler şunlardır;

Bireyin küçük yaşta çevresi tarafından cinsellik ile ilgili aldığı yanlış ve katı eğitim tarzı

Aşırı dini ve ahlaki kurallar

Cinsel tramvalar

Bilişsel çarpıtmalar (cinsellik, kızlık zarı, ilk gece gibi kavramların yanlış ve abartılı bir şekilde anlatılması)

Vajinismusun %10’unu ise organik (yapısal) nedenler oluşturur. Bu sebepler kişinin doğuştan gelen ya da sonradan oluşan oluşan vajina rahatsızlıklarıyla ilgilidir.

Vajinismus Belirtileri: Kişi vajinismus olduğunu nasıl anlar?

Vajinismus problemi yaşayan bireylerin çoğunda sıklıkla karşılaşılan belirtilerden; bireyin cinsel ilişkiye girememesi ve cinsel ilişkide oldukça zorlanması yer almaktadır. Vajinismus rahatsızlığının başlıca belirtileri şunlardır:

Bireyin cinsel ilişkiden korkması ve cinsel birleşmeyi hiç deneyemeyişi

Cinsel birleşmenin ağrılı ve zor geçmesi (disparoni)

Cinsel ilişki sırasında bireyin bacaklarını açamaması

Cinsel ilişkinin yarım olarak gerçekleşmesi

Jinekolojik muayenelerden geçememe ve vajinal ultrasona girememe

Vajinismus tedavisi doğru kişiler yani uzmanlar tarafından yapıldığında kesin ve kalıcı tadvisi olan bir rahatsızlıktır. Fakat bireylerin çoğu bu durumdan çekindikleri için tedaviye başvurmaktan kaçınır.