Vajinismus ve Cinsel İsteksizlik

Vajinismus sonrası yaşanan cinsel isteksizlik

Bazı kadınlarda görülen vajinismus rahatsızlığı kişinin cinsel ilişki sırasında vajinanın kasılmasına yol açar ve bu da cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır.

Kadınların %20’sinde görülen cinsel isteksizlik vajinismus probleminin ardından doğan bir sorundur.  Vajinismus da bireyler cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının kasılması sonucu cinsel birleşme ağrılı, acılı geçmesidir. Bu sebepten dolayı vajinismus problemi yaşayan bireyler cinsel isteksizlik (cinsel soğukluk) sorunuyla karşılaşırlar. Cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar cinsel birleşme sırasında elinde olmayarak eşini itebilir, kasılmalar ortaya çıkar ve bu da bireyin eşiyle birlikte ruhsal olarak olumsuz etkilenmesine yol açar. Bir süre sonra çiftler arasında soruna yol açan cinsel isteksizlik problemi kadının kendisini yetersiz, eksik ve eşine karşı suçlu hissetmesine yol açabilir. Vajinismus tedavisi kesin ve kalıcıdır. Fakat tedavi erteletilmemeli ve doğru yerde yapılmalıdır aksi takdirde çözüme kavuşmadığında;

Cinsel isteksizlik

Depresyon

Anksiyete artışı

Konstrasyon güçlüğü

Özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açmaktadır.

Fakat cinsel isteksizlik sorunu bazen vajinismusa bağlı kalmadan kişinin yoğun iş hayatı, stres gibi faktörler sonucu da ortaya çıkmaktadır.

 

Cinsel-isteksizlik-turleri

 

Cinsel isteksizlik türleri

Vajinismusun ilerlemesi sonucu ortaya çıkan cinsel isteksizlik iki başlık altında incelenir;

Primer cinsel isteksizlik: Cinsel istek durumunun ergenlik döneminden itibaren olmaması.

Skonder cinsel isteksizlik: Önceden cinsel istek sorunu yaşamayan kişide cinsel isteksizlik probleminin daha sonradan ortaya çıkması.