Vajinismus hastalığı evliliğinizi yıpratmadan adım atın

Vajinismus ve evlilik

Vajinismus rahatsızlığı birçok kadının yaşadığı bir sorundur. Vajinismus sorunu bir süre sonra eşler arasında probleme yol açmaktadır.

Vajinismus , cinsel birleşme esnasında bireyin vajina kaslarının kasılmasıyla acı hissi duyar ve istemsiz bir şekilde eşini itmesine ve cinsellikten soğumasına sebebiyet verir. Vajinismus rahatsızlığı bir süre sonra çiftlerin gerek cinsel gerek ise günlük hayatlarında sorun oluşturur. İlk zamanlar önemsenmeyen vajinismus ilerleyen dönemlerde çiftlerin ayrılmasına kadar gitmektedir.  Bireyler vajinismus sorunu yüzünde kendilerini eksik, özgüven eksikkliği ve eşlerine karşı suçluluk hissiyatı duyarlar. Erkek eşler ise kendisinin istenilmediğini, reddedildiğini, sevilmediğini düşünerek eşine öfkeyle yaklaşabilir ve bu durum ise boşanmaya kadar gidebilmektedir.

Vajinismus rahatsızlığı tedavisi kesin ve kalıcıdır. Fakat çoğu birey bu durumdan utandıkları için tedavi sürecine gitmemektedir. Bireyin azimli ve kararlı olması tedavinin olumlu ve hızlı sonuç vermesinde büyük rol oynar. Vajinismus tedavi süreci kişiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu süreç ortalama 3-6 ay arası farklılık gösterir. Fakat günümüz şartları ilerleyen tedavi sonucu bu süre 3 gün kadar bir zamana indirgenmiştir. Vajinismus sorunu ilerleyen bireylerde bu süre 5 gündür. Ayrıca tedavi sürecide erkek eşlerin eşine desteği ve bu zamanda onları yalnız bırakmamaları çok önemlidir.

Vajinismus nedenleri

Vajinismus nedenleri, psikolojik nedenler ve organik nedenler olmak üzere ikiye ayrılır. Vajinismusun %90’nı psikolojik nedenlere bağlıdır. Psikolojik nedenler, katı ahlak kuralları ve tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların bilinçdışına yerleşmesi gibi durumlara bağlıdır. Organik nedenler ise vajinanın yapısına bağlı olan nedenlerdir. Bunlar doğuştan gelen yapısal sorunlar ya da sonradan gelen rahatsızlıklar olabilir.

Bir önceki Vajinismusta gebelik mümkün mü? başlıklı yazımızda Vajinismus hastaları nasıl hamile kalabilir? ve vajinismusta gebelik konularından bahsettik.