Vajinismus Problemi Ailelerle Paylaşılmalı Mı?

Birçok çiftin korkulu rüyası olan vajinismus problemi ilerleyen zamanlarda bireyi psikolojik sorunlara sürükleyerek, sosyal ortamdan uzaklaşmasını sağlar.

Vajinismus Problemi Ailelerle Paylaşılmalı Mı?

Vajinismus problemi ülkemizde her on kadından birinin yaşadığı cinsel isteksizlik sorunudur. Vajinismus, cinsel birleşme esnasında vajina girişindeki pelvik kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel birleşmenin zor ya da hiç gerçekleşememesidir. Vajinismus hastaları bu sırada eşlerini istem dışı iterler, ağrı, acı duyarlar ve cinsel isteksizlik oluşur. İlerleyen dönemlerde vajinismus sorunu daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Örneğin vajinismus hastasının psikolojik sorun oluşması, eşiyle problemler yaşaması gibi. Bu yüzden vajinismusun erken fark edilip ve tedaviye erken başlanması birey için son derece önemlidir.

İlerleyen dönemlerde omuzlara ağır bir yük olarak binen vajinismus sorunu kişiyi yalnızlığa iter ve bu durumu utanıp, çekindiği için kimseyle paylaşamaz. Hatta tedaviye bile en son başvururlar. Zaman geçtikçe çevreden de binen çocuk baskısıyla daha stresli bir hal almaktadır.

Vajinismus hastaları, aileleri olgun, kültür düzeyinde ve anlayışlı bir yapıya sahip ise bu sorunu onlarla paylaşabilirler. Ayrıca ailelerinden maddi yardım bile alabilmektedirler. Fakat tam tersi sığ görüşlü, yeterli bilgiye sahip olmayan aileler ile bu durumun paylaşılmaması birey için daha iyi olacaktır. Söylendiği takdirde karşı tarafın suçlamalarına maruz kalıp evlilikleri zora girebilir. Ayrıca bu durum ileride alınacak olan tedaviyi de etkileyebilmektedir. Bu sebep ile zor durumda kalınmadıkça ailelere söylenmemesi daha iyidir.