Vajinismus Hastalık mı Yoksa Psikolojik Bir Problem midir?

Kadınların yaşadığı vajinismus cinsel isteksizliğin yanında, bireyde psikolojik sorunlara ve eşinden uzaklaşmasına da sebebiyet vermektedir. Peki vajinismus nedir?

Cinsel birleşme sırasında kadının vajinada yer alan kaslarının reklefsif yani istem dışı kasılmasına vajinismus denir. Vajinismus sorunu yaşayan bireyler kendisini eşine karşı eksik, yetersiz ve suçluluk hissi duyarlar.

Vajinismus aslında hastalık değil psikolojik bir rahatsızlıktır. Vajinismus rahatsızlığının oluşması %90 psikolojik nedene bağlı kalırken, %10’u ise yapısal kökene bağlı kalmaktadır.

Vajinismus Rahatsızlığının Nedenleri ve Tedavisi

Psikolojik ve fiziksel özellikler ile ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığının tedavisi psikolojik temellidir. Tedavi, cinsel işlev bozuklukları üzerine eğitim almış uzman psikolog ve psikiyatrlar tarından alınması gerekmektedir. Vajinismus sorunu ülkemizde her 10 kadından birinde rastlanmaktadır. Fakat vajinismus hastaları birçoğu için utanma, çekinme gibi duygular karşısında tedaviye başvurmaktan kaçınmaktadır. Vajinismus tedavisi uzman kişiler tarafında alındığı sürece kesin ve kalıcı sonuçlar elde etmektedir.

Vajinismus sorunun nedenleri psikolojik ve organik (yapısal) nedenler olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir. Psikolojik nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

Cinsellik, kızlık zarı, namus gibi kavramların çevrede yanlış, eksik ve abartılı bir şekilde anlatılması (bilişsel çarpıtmalar).

Kızlık zarı koruma ve namus kavramı

Aşırı dini ve ahlaki kurallar

İlk gece hikayeleri

Cinsel travmalar

Vajinismus sorunun organik nedenleri ise vajinanın yapısına bağlıdır. Vajinitler adı altında bazı hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı doğuştan gelen anatomik engeller nedeniyle de ortaya çıkmaktadır.