Vajinismus Sadece Kadınların Değil Çiftlerin Ortak Sorunudur

Vajinismus hastası kadınların, tedavi sürecinde partnerleriyle birlikte olmaları büyük önem taşımaktadır. Çünkü vajinismus, çiftlerin ortak sorunudur ve bu durumda erkekler de etkilenmektedir.

Vajinismus Sadece Kadınların Değil Çiftlerin Ortak Sorunudur

Vajinismus hastalığı çiftler arasında ülkemizde en çok görülen cinsel problemlerden birisidir. Cinsel birleşme denemeleri sonucunda fark edilen vajinismus, kadının vajen kaslarının kasılması sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşmesine engel olan bir hastalıktır. Kadındaki bu kasılmalar, tamamen istemsiz olarak gerçekleşmektedir ve kadın bunu kontrol altına alamamaktadır. Zaman zaman bu problem erkeklerde reddedilmişlik hissinin doğmasına neden olabilmekte ve çiftler arasında büyük problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle vajinismus hastalığı kadında görülen bir rahatsızlık olsa da, erkeği de ilgilendirmektedir ve çiftlerin ortak problemi olmaktadır. Kadın için daha zor olan bu süreçte, kadın partnerinin desteğine de büyük oranda ihtiyaç duymaktadır.

Psikolojik nedenlerden kaynaklı olarak kadınlarda görülen vajinismus hastalığı, kadının fark ettiği andan itibaren tedaviye başlanmadığı takdirde, normal yaşamı da etkileyebilmektedir. Bir uzmana başvurulmayıp, hastalığın geçmesini bekleyen hastalarda, zaman zaman depresyon süreçleri de görülebilmektedir. Hatta evli çiftlerde evlilikler bitme noktasına gelebilir. Çünkü bu süreç erkekleri de etkilemektedir. Çiftlerin ortak sorunu olan vajinismus fark edildiği anda bir uzmana başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Çiftlerin, tedaviye birlikte katılmaları, iyileşme sürecini hızlandırır ve erkeğin de bilinçlenmesini sağlamaktadır. Özellikle bilişsel tedavi yönteminde, kadına cinsel anlamda aktarılan yanlış bilgiler yerine, doğru bilgiler verilmektedir. Bu anlamda çoğu zaman erkeklerde yanlış bilgilere sahip olmakta ve tedavinin bu aşaması onları da ilgilendirebilmektedir. Kadınların tedavi sürecinde, partnerlerinden gördükleri destek, iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Davranışsal tedavi yöntemlerinde, erkeğin partnerine yardımda bulunması, kadının problemini daha kolay atlatmasını sağlar.

konyatupbebek

1 Comment

Vajinismus Problemi Ailelerle Paylaşılmalı Mı? - Konya Tüp Bebek

[…] Vajinismus hastaları, aileleri olgun, kültür düzeyinde ve anlayışlı bir yapıya sahip ise bu sorunu onlarla paylaşabilirler. Ayrıca ailelerinden maddi yardım bile alabilmektedirler. Fakat tam tersi sığ görüşlü, yeterli bilgiye sahip olmayan aileler ile bu durumun paylaşılmaması birey için daha iyi olacaktır. Söylendiği takdirde karşı tarafın suçlamalarına maruz kalıp evlilikleri zora girebilir. Ayrıca bu durum ileride alınacak olan tedaviyi de etkileyebilmektedir. Bu sebep ile zor durumda kalınmadıkça ailelere söylenmemesi daha iyidir. […]

Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir