Vajinismus Tedavisinde Kegel Egzersizleri

Vajinismus rahatsızlığı yaşayan bireylerin tedavi amaçlı yaptıkları kegel egzersizleri, bireyin günlük hayatta rahatça ve kimsenin farkına varmadan yapabileceği bir uygulamadır. Vajinismus tedavisinde kegel egzersizleri, vajinismus rahatsızlığı olan bireyler için en kolay tedavi yöntemlerindendir.

Vajinismus cinsel birleşme sırasında bireyin vajina etrafında ki pelvik kasların kasılmasına ve bu durumun bireye ağrı, acı hissettirmesine sebep olur. Vajina ve makat deliğinin etrafını çepeçevre saran bu kaslar cinsel birleşme esnasında kişinin zorlanmasına sebep olurken cinsel isteksizlik ve partnerinden uzaklaşmasına da etken olur. Vajinismus rahatsızlığı tedavisi kesin ve kalıcı olan bir rahatsızlıktır. Fakat bireyler genellikle bu durum karşısında çekinme, utanma gibi duygular yüzünden tedaviye gitmek istemezler.

Kasların istemsiz bir şeklide kasılmasıyla oluşan vajinismusun tedavsinde kegel egzersizleri yapılır. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını çalıştırmaya ve güçlendirmeye yönelik yapılan bir uygulamadır. Bu egzersiz kadının cinsel ve genito-üriner fonksiyonları iyileşmekte ve kadınlarda ileri yaşlarda ortaya çıkacak jinekolojik problemlere karşı koruma sağlamaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri sadece vajinismus rahatsızlığı yaşayan bireylerde uygulanan bir durum değildir. Egzersizin uygulama aşamaları;

Vajinismus problemi yaşayanlarda

Belli bir yaşın üzerinde, idrar tutma problemi yaşayan ve idrarını kaçıran kadınlarda uygulanmaktadır.

Kegel egzersizleri bireyin her yerde ve kimsenin farkına varmadan yapabileceği bir egzersizdir. Egzersizin yapım aşaması ise şöyledir;

Bireyler bu işlemi sırt üstü yatarak ya da daha iyi sonuç vermesi için bu uygulamayı çömelerek veya bacak açık bir şekilde pozisyon alınır ve idrar kontrolü pozisyonunda PC kaslarını sıkıp gevşeterek yaparlar.

Bu işlemin günde 3 ya da 4 defa yapılması yeterlidir.