Vajinismus Tedavisinde Parmak Egzersizleri

Parmak egzersizi vajinismus tedavisinde kişinin yapması gereken egzersizler arasında yer alır. Parmak egzersizi, vajina kaslarının kontrollü bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Parmak Egzersizleri

Vajinismus hastaları ön sevişme de bir sorun yaşamazken cinsel birleşme esnasında vajina kasları istemsiz bir şekilde kasılır, ağrı ve acı hissi duyarlar ve istemsiz bir şekilde partnerini iterek cinsel isteksizlik duyarlar. Vajinismus tedavisi kesin ve kalıcı bir tedavidir fakat çoğu vajinismus hastaları bu durumdan çekindikleri için tedavi aşamasına gitmez.

Tedavi aşamasından biri olan parmak egzersizinde amaç bireyin vajina içine dokunarak kendisini hissetmesi ve ilişki sırasında yaşanan istemsiz kasılmaları kontrol altına alabilmektir. Parmak egzersizi kişi evde ve klinikler de uzman kişilerin yardımıyla da yapabilir. Fakat çoğu vajinismus hastası parmak egzersizini itici ve rahatsız bulmaktadır.

Parmak egzersizinin yapım aşaması şöyledir: 9-10 cm uzunluğunda olan vajina kas dokusundan oluşur. Birey sırt üstü yatar pozisyonu alarak bacaklarını kendine çeker ve rahat bir nefes alarak küçük parmağının bir boğumunu vajina içine sokar. Birey daha sonra bunu eşiyle de denemelidir. Parmak egzersizleri ortalama olarak her hafta bir boğum olmak üzere ve serçe parmaktan başlanarak, vajina içerisine parmağın sokulması esasına dayalı bir egzersizdir.

Tedavide yapılan diğer egzersizler

Vajinismus tedavisinde;

Rahatlama ve nefes egzersizi

Ayna egzersizi

Genital masaj ve dokunma (Sensate focus)

Kegel egzersizi

Parmak egzersizi yer almaktadır. Vajinismus tedavisi uzman kişiler tarafından verilmelidir. Tedavi sürecinde birey için eşinin desteği de çok önemli yer tutmaktadır.