Vajinismus Tedavisinin Ortalama Süresi

Türkiye’de birçok çiftin sıklıkla karşılaştığı vajinismus sorunu, tedavisi olan bir rahatsızlıktır.Vajinismus tedavisinin ortalama süresi bireye bağlıdır.Vajinismus sorununun tedavisi kalıcı ve kesindir.

Vajinismus, ilişki sırasında kadın birey kendini kasar ve istemsiz bir şekilde eşini itmesine sebep olur. Birey bu esnada vajina kaslarının kasılması sonucu ağrı ve acı hissi duyar. Çiftler arasında olumsuz sonuçlara sebebiyet veren vajinismus sorunu tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Ayrıca tedavi kesin ve kalıcı sonuçlar vermektedir. Vajinismus tedavisi iki aşama da gerçekleşir. Bu aşamalar; bilişsel yaklaşımlar ve davranışçı yaklaşımlar (Vajinismus egzersizleri) şeklindedir. Bilişsel yaklaşımlarda genital organlar, vajina yapısı, cinsellik gibi konular ele alınarak bireye bilgiler verilir. Davranışçı yaklaşımlarda ise tedavide uygulama aşamaları yer almaktadır. Tedavi sürecindeki vajinismus egzersizleri şöyle yer almaktadır: Ayna egzersizleri, masaj egzersizleri, kegel egzersizleri, çubuk uygulamaları ve parmak egzersizleri.

Vajinismus Tedavisinin Ortalama Süresi Bireye Bağlıdır

Vajinismus tedavisinin süreci kişiye göre değişmektedir. Bu süreç 3-6 ay arası değişirken bazı hastalara göre birkaç yıla kadar sürebilir. Ancak günümüzde bilimsel ve güncel tedavi yöntemleri sayesinde bu süre 3 gün gibi bir süreye indirgenmiştir. Fakat vajinismus sorunu ileri düzeyde ise tedavi süresi 5 gün gibi bir süreye uzamaktadır.

Vajinismus tedavisinde bireyin kararlı ve inançlı olması büyük rol oynar. Kişi tedavide azimli ise sonuca ulaşmak kolay ve kısa bir süre almaktadır. Fakat bu süreçte bireyin eşinin desteği de önemli yer tutmaktadır.