Vajinismusta başarıyı etkileyen unsurlar

Vajinismusta başarıyı etkileyen unsurlar

Bazı kadınların korkulu rüyası olan vajinismus hastalığı, fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye girememesidir.

Vajinismusta vajinanın çok küçük veya çok dar olmasının etkisi yoktur. Çünkü vajina yapısı itibariyle esnek ve doğum esnasında çocuk başının büyüklüğü kadar genişleyecek yapıya sahiptir. Vajinismus kişinin vajina yapısına bağlı olmaktan çok kadının psikolojik korkusundan kaynaklanır. Kadında bu korkunun oluşmasında birçok neden gösterilir. Vajinismus nedenlerinden biri olan psikolojik sebeplerden başlıcaları arasında şunlar gösterilir: Cinsellik, kızlık zarı, namus kavramı ve ilk gece hakkında anlatılan yanlış, çarpıtmalı va abartılmış bilgiler. Vajinismus nedenlerinin %90’nı psikolojik olsa da %10’u organik nedenlere bağlıdır. Organik nedenler vajinanın yapısına bağlıdır.

Başarı unsurları

Vajinismus tedavisinde başarılı sonuç almak doktorlardan çok kişinin kendine bağlıdır. Fakat kadının kendisine ait olduğu kadar eşinin rolü de çok önemlidir. Bu süreçte erkeğin kadına destek çıktığını ve yanında olduğunu hissettirmelidir. Bunun yanı sıra en önemlisi kadının kendisine olan güvenidir. Birey tedaviye başlamadan önce kendisini hazır hissetmeli ve kendine güvenmelidir. Tedavi sürecinde başarılı sonuç alınabilmesi için sabır da büyük yere sahiptir. Bu süreçte kadın sabırlı ve rahat olması gerekir. Tedavi döneminde başarıyı etkileyen unsurlar arasında diğer nedenler de şöyle sıralanabilir:

Uygulanan tedavi programlarında ev ödevlerini yerine getirmek

Doğru merkezde doğru tedaviye başlanmak

Tedavi sonucunu almakta acele etmemek