Vajinismusta gebelik mümkün mü

Vajinismus problemi yaşayan bireyler hamile kalabilir mi? Bu sorunu yaşayan kadın aynı şekilde bu durumun doğum sonrasında da düzeleceğine inanırlar.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar cinsel birleşme sırasında vajina etrafında ki kasların kasılmasıyla acı ve ağrı hissi duyarlar. Vajinismus hastaları cinsel ilişki sırasında yaşadıkları problemler sonucu partnerlerini iter ve sıkıntı hissi duyarlar.

Vajinismus problemi tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Fakat bu hastalığı yaşayan bireylerin birçoğu çekinme, utanma duyguları yüzünden doktora gidemez ve tedavi göremezler. Vajinismus hastalığı tedavisi olan ve tedavinin çoğunlukla kesin ve kalıcı olarak cevap verdiği bir rahatsızlıktır.

Vajinismus hastaları nasıl hamile kalabilir?

Vajinismus da cinsel birleşme sırasında ilişki genellikle gerçekleşemez ve kadında cinsel isteksizlik duygusu oluşurken, bireyler eşlerine karşı suçluluk hissi duyar. Vajinismus hastalığında cinsel ilişki tam anlamıyla gerçekleşemese bile birey nadiren de olsa hamile kalabilir. Fakat bu ihtimal çok düşüktür. Bireyin nadir de olsa hamile kalabilmesi şu durumlara bağlı olarak gerçekleşir;

Cinsel ilişkinin sürtünme ile dışa boşalan meni içindeki spermlerin yüzerek yumurtalık tüplerine ulaşması

Penisin uç kısmı vajinanın girişindeyken boşalma sonucu spermlerin az bir miktarının vajina içerisine atılması

Yarım ilişki (penisin uç kısmının vajinaya girmesi) sonucunda gerçekleşen boşalma ile hamile kalınması

Bir veya birden fazla cinsel ilişki sonrasında hamile kalınması

Hamile kalamayan bireyler ise genelde aşılama ya da tüp bebek yöntemleriyle çocuk sahibi olabilirler.

Bir önceki Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızda tüp bebek tedavisi ve beslenme alışkanlıkları konularından bahsettik.