Vejetaryen Olmanın Tüp Bebek Tedavisine Zararı Var mı?

Tüp bebek tedavisinde beslenme büyük önem taşımaktadır. Anne adayları vejetaryen olmanın tüp bebek tedavisine zararı var mı diye merak ederler.Bu nedenle vejetaryen annelerin de beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri önerilir.

Normal yolla hamilelik yaşayamayan çiftler, tüp bebek tedavisine karar verdikleri andan itibaren, büyük bir sorumluluğun da altına girmiş olurlar. Tüp bebek tedavisinde, uzmanların uyguladığı tedavinin yanı sıra, çiftlere de birçok görev düşmektedir. Tedavi sürecinde çiftler üzerine düşeni yaparlarsa, tüp bebek tedavisinin sonucunun olumlu olması ihtimali yükseltilmiş olur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, anne adayının beslenme alışkanlığıdır. Anne adayının hamile kalmasına yardımcı olacak besinler tüketmesi, tedavide önem taşıyan noktalardan biridir. Vejetaryen annelerin de, gerekli besinleri gerektiği kadarıyla günlük olarak tüketmeleri gerekmektedir.

Vejetaryen Olmanın Tüp Bebek Tedavisine Zararı Var mı?

Tüp bebek tedavisi uygulandığı süreçte, baba adayının da anne adayının da beslenme alışkanlığına daha da önem vermesi gerekir. Hamilelik durumunu anne adayı yaşayacağı için, anne adayının bu konuda daha dikkatli olması önerilir. Eğer anne adayı vejetaryen ise, tedavi açısından gerekli besinlerin vücuda alınması halinde bu bir sorun teşkil etmez. Bununla beraber, tedavi süresince tüketilmesi gereken yiyeceklere bakıldığında, bunların birçoğunun sebze olduğu görülmektedir. Tüp bebek tedavisi uygulanan anne adaylarının günlük, vitamin, protein, mineral ihtiyacını alması gerekir. Kızartmadan uzak durarak, daha çok fırında az pişmiş yiyecekler yemeyi tercih etmelidir. Anne adayının Omega 3 alması gerekir ve bu anlamda en zengin yiyecek balıktır. Vejetaryen anne adaylarının bu ihtiyaçlarını makarna, un, yulaf ezmesi kabak çekirdeği gibi yiyeceklerden karşılaması gerekir. Sonuç itibariyle, vejetaryenliğin, gerekli besinlerin alınması halinde tüp bebek tedavisine bir zararı yoktur.