Yumurtalık Kisti Tüp Bebek Tedavisine Engel Mi ?

Yumurtalık Kistleri Nedir?

Yumurtalık kisti, yumurtalıkta sıvı ile dolu bir yapıdır. Yumurtalık kisti tüp bebek tedavisine engel mi merak ediyorsanız bu yumurtalık kistinin çeşitlerine ve tehlikesine göre değişir. Yumurtalık kisti, Parenteral ovaryum (yumurtalık yanındaki) veya para-tubal (fallop tüpünün yanında) gibi farklı terimler bazen kullanılır ve yumurtalık kistleri ile karıştırılır.

Birçok durumda, doğru tanıyı belirlemenin tek kesin yolu, laparoskopi denilen bir prosedürdür. Böylesi bir işlem yapılıncaya kadar, bazı doktorlar yumurtalık ve fallop tüpünün her iki kistini de kapsayan “adneksiyal kist” terimini tercih ederler; “adneks”.

Yumurtalık kistleri, doğurganlık döneminde kadınlarda oldukça yaygındır.

Aslında, yumurtalık, her ay normal yumurtalık fonksiyonu sürecinde (yumurtalık döngüsü olarak adlandırılır) dominant folikül olarak adlandırılan ve daha sonra rüptüre olan (yumurtlama) bir “kist” oluşturur ve oosit salınır. Bununla birlikte, eğer bu süreçte bir hata varsa, o zaman bir follikül işlemden geçmez ve bir kist birkaç hafta veya ay için yumurtalıkta kalabilir. Buna luteinizan bozulmamış follikül (LUF) denir ve tamamen iyi huylu bir bulgudur. Diğer örneklerde, bazı folliküller oositi serbest bırakan dominant follikül ile birlikte gelişirler, ancak daha küçüktürler ve bir oosit bırakmazlar. Bununla birlikte, büyümeye devam eder ve önemli bir sorun haline gelebilir. Bu tür kistlere “işlevsel” denir, çoğunlukla zararsızdır ve tek başlarına gider.

Bu nedenle, bazı doktorlar menstrüel siklüsün başlangıcında yumurtalıkları değerlendirmek için pelvik ultrason yapmayı ve herhangi bir büyük follikül bulunmamasını tercih etmektedirler. Nadiren yumurtalık, kistlere benzeyen benign tümörler üretir ve / veya kist oluşumuna neden olabilen endometriozis adı verilen bir duruma maruz kalır. Sonunda ve nadiren de olsa, bir yumurtalık kisti malign bir sürecin ilk uyarı işareti olabilir.

Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

Bazen, benign fonksiyonel kistler önemli bir boyuta sahiptir ve tedavi gerektiren problemlere neden olurlar. Bu tür sorunlar yumurtalık burulması (yumurtalık, kök çevresinde bükülmüş olduğu için kan dolaşımı ciddi şekilde engellenmiştir) ve kist kopmasıdır. Kanama veya rüptür (patlama) olan kistler, derhal tedavi gerektiren ciddi sorunlara neden olabilir. Çoğu kez kistler, rutin muayene sırasında Obstetrik Jinekolog tarafından şikayet edilmeden tanımlanır. Bu keşifler yapıldığında, daha fazla bilgi sağlamak için testler önerilebilir.

Yumurtalık Kistleri Neden Olur?

Fonksiyonel kistleri daha önce tartışmıştık ve aynı zamanda seröz bir kistadenoma, endometriyoz, “dermoid kist”, Morgagni’nin Kisti gibi benign bir durum olasılığından söz ettik. Bunların hepsi basit kistler şeklinde olabilen benign koşullardır. Bununla birlikte, bazıları önem taşımıyor ve bazılarının bakımı gerekiyor. Bir kist gördükten sonra, hareket etmemiz veya bekleyip karar verip vermemiz gerektiğini belirlemeliyiz. Bu kararı vermek için, trans-vajinal ultrason gibi ek testler yaptırmamız gerekir. Bu uterus ve adnexae’nin ince bir vajinal sondayla gerçekleştirilen bir ultrasonografidir. Bu şekilde ses dalgaları tarafından oluşturulan görüntüler, kistin şeklini, boyutunu, yerini ve yapısını gösterir ve bir kistin tamamen iyi huylu bir görünüme sahip olup olmadığını veya “şüpheli” özelliklere sahip olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Başka bir bilgi de kan testlerinden gelir. Özellikle menopozdan sonra, CA 125 adı verilen bir kan testi, bir kist bulgusuna en iyi yaklaşımın karar vermesinde yardımcı olabilir. Ne yazık ki premenopozal kadınlarda CA 125 düzeyi bu kadar yararlı değildir ve konuyu şaşırtabilir.

Yumurtalık Kistlerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Doğum kontrol hapları bazı yumurtalık kistleri türlerini tedavi etmek için reçete ile alınabilir. Bu tedavi, zaten kistleri ortadan kaldırmaz, ancak yeni kistlerin oluşumunu önleyecektir. Ayrıca hangi yumurtalık kistleri kısırlığa neden olur bunu da bilmeniz lazım. Aynı zamanda kullandığınız hapların üzerindeki süre, “işlevsel” bir kistin kendiliğinden yok olma şansına sahip olacağı bir bekleme süresi olarak çalışacaktır.

Kistiniz genişse veya belirtilere neden oluyorsa, sağlık uzmanınız ameliyat önerebilir. Ameliyatın kapsamı ve tipi, kistin büyüklüğü ve tipi, yaşınız, semptomların varlığı veya yokluğu ve çocuk sahibi olma arzusu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır

Ultrason kılavuzluğunda iğne aspirasyonu, ince bir iğnenin, sıvıyı bir kistten çıkarması için çökmesine neden olan bir prosedürdür. İğne aspirasyonu, kistlerin görünüşte iyi huylu olduğu ve hastaların IVF gibi yardımcı üreme teknolojisi tedavisiyle başlamasını isteyen basit bir prosedürdür.