Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

Kadınlarda yumurtalık yaşlanması, bireyin yumurtalık rezervlerinin kalitesi ve sayısıyla ilgilidir. Ancak bu durum genç yaşta da etkili olduğundan çocuk sahibi olmayı engelleyebilir.

Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

Yumurtalık yaşlanması, 35 yaşından sonra yumurta sayısının azalmasıdır. Bu durum 45 yaşına kadar devam eder ve sonucunda yumurta sayısı iyice azalır. Ancak bazı bireylerde yumurta yaşlanması genç yaşta da yaşanabilir. Erken yaşta bu sorunla karşılaşan kadınlar en kısa zamanda doktora başvurarak önlemlerini almalıdırlar.

Yumurtalık Yaşlanması Nasıl Anlaşılır?

Bu sorunu birey ne yazık ki herhangi bir belirti sonucu farkında varamaz. Ancak jinekolojik muayene ve hormon testleri sonucu anlaşılabilir. Aksi taktirde anlayabilecek kesin bir yolu yoktur. FSH ve östrojen ölçümleri yumurtalıkların yaşlanması hakkında bilgi veren testlerdir. Bu ölçümler adet dönemindeyken yapılmaktadır.  Kesin sonuç vermese de son yıllarda yapılan AMH testi de yumurtalık yaşlanması hakkında bilgi verebilir.

Yumurtalık yaşlanması hamile kalıp kalınamayacağından çok hamile kalma potansiyelini taşır. Bu nedenle evli olup hamile kalmayı erteleten bireyler ileriyi düşünerek, yumurtalık yaşlanmasıyla ilgili testleri erkenden yaptırmaları onlar için en sağlıklı karar olacaktır. Bu sonuçla ‘yumurtalıkları yaşlanmış bir kadın hamile kalamaz’ söylemi gerçeği yansıtmamaktadır.

Yumurtalık Yaşlanması Kimlerde Görülür?

Genellikle 35 yaş ve üzeri itibari ile bireyin yumurtalıkları azalmaya başlar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere bazı bireylerde bu durum daha erken yaşanabilir. Bu da yüzde onluk bir dilimi kaplamaktadır. Yani her on kadından birinde yumurtalık yaşlanması sorunu görülür.