Yumurtalıkların Uyarılması İşlemi

Yardımcı üreme yöntemi tüp bebek tedavisinde anne adayı için ilk uygulanan tedavi yumurtalık uyarılma işlemidir. Uyarılma işleminde amaç kaliteli ve sağlıklı foliküller elde etmektir.

Yumurtalıkların Uyarılması İşlemi

Tüp bebek tedavisinde anne adayına uygulanan ilk işlemlerden biri yumurtalık uyarılma işlemidir. Uyarılma tedavisinde amaç ise gerekli ilaç takviyeleriyle sağlık ve verimli yumurtalıklar elde etmek ve başarı şansını arttırmaktır. Tedavide ilk etapta anne adayının adet kanamasının ikinci ya da üçüncü gününde ultrason incelemesi ve kanda östrojen tahlili yapılarak tedavi için kullanılacak ilaçların dozuna karar verilir. Sonrasında ise birey belirli aralıklarla kontrole çağrılarak vajinal ultrasonografi yapılır ve gelişen yumurtalıkların sayısı ve büyüklüğü incelenir. Kontrol edilmenin arkasından foliküllerin gelişimine göre zaman zaman kanda östrojen incelemeleri yapılabilir. Yumurta uyarılma işleminde amaç 16-20 mm çaplı çok sayıda folikül elde etmektir. Tedavi süreci değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık olarak 10-11 gün sürmektedir.

Uyarılma İşleminden Sonra Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra yaklaşık 35-36 saat geçmesi beklenir ve daha sonra yumurta toplama işlemi gerçekleşir. Toplama işleminde ilk olarak rahim içi ultrason çekilir ve ardından toplama işlemine geçilir. Yumurtaların genel sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra hasta jinekolojik muayene pozisyonuna alır ve lokal anestezi yapılır. Anestezi işleminde sonra rahim içine kanül yardımı ile ulaşılır ve foliküllerin içine girilerek sıvı, iğne yardımı ile çekilir. Çekilen sıvı mikroskop yardımı ile incelenir ve yumurta toplama işlemi gerçekleşir.